Ana içeriğe atla

Neden Kadınlar Çikolatayı Erkeklerden Daha Fazla Arzular

Çikolata sadece tat alma duyumuza müthiş anlar yaratmakla kalmaz, aynı zamanda farklı etken bileşenler ile beyin kimyamıza da etki eder.

Neden Kadınlar Çikolatayı Erkeklerden Daha Fazla Arzular

 

Madison Üniversitesi’nde bu konuda çalışan bilim insanları çikolatanın kadınları erkeklerden farklı etkilediğini keşfetmişler. Peki bu keşif nasıl gelişmiş?

 

Çikolata ve Cinsiyete Göre Etkileri

Beyindeki cinsiyet farklılıkları ile ilgili araştırmalar yapan nöro bilimciler, araştırmalarında çikolata ile beyin ilişkisine yer vermişler. Çikolata yedikten sonra kadın ve erkeklerin beyinlerinin MR görüntülerinde, özellikle kadınların çikolata tüketmesi durumunda hipotalamus bölgesinin daha az aktif olduğunu ortaya çıkartmış. Hipotalamusun fonksiyonlarından önemli bir tanesi gıda alımını düzenlemek olduğundan, çikolata tüketiminin kadınlarda açlık ve tokluk ilişkisini etkilediği ortaya çıkmış. Beyindeki cinsiyet farklılığını yaratan diğer önemli bir ayrım kadınların östrojen ve progesteronun döngüsel değişimleri.

Beyin üzerindeki çalışmanın diğer bir bulgusu ise çikolata takviyesi sonrası amigdala aktivitesinin azalması yönünde olmuş. Bilim insanlarına göre amigdala, beyinde olumsuz ve olumlu duygular dışında cinsel dürtü ve davranışları düzenleyen bölüm. Dolayısıyla çikolatanın bu davranışlar üzerinde potansiyel bir etkisi var, ancak henüz elimizde bilimsel olarak bu konuyu açıklığa kavuşturacak yeterli veri bulunmuyor. Biyolojik olarak, beyinsel farklılıklar, erkek ve kadın bedenlerin farklı tercihlere sahip olduklarını ve çikolataya yönelik davranışsal tepkilerinin nöro-kimyasal motivasyonlarının farklı olmasını sağladıkları ortaya çıkıyor.

Gastronomi ile insan biyolojisi arasında ilişki kuran diğer araştırmalar, kadınların çikolata gibi tatlı ve antioksidan özellikli besinlere yoksunluk çektikleri, erkeklerin ise B12 kaynağı ve protein zengini et ürünlerini arzuladıkları yönünde. Premenstrüel dönem ise kadınların aylık dönemlerinde en fazla çikolata istedikleri zamana denk geliyor. Bu bulgu,Regl (menstruasyon) döneminde tatlı isteği neden olur sorusu ile alakalıdır. Kadınlar, menstrüel dönem öncesinde beyinlerindeki doğal serotonin düşüşüne karşı çikolata ve tatlı ile dengeleme eğilimine giriyor olabilirler. Hormonal dengesizlik dönemlerinde beynin nörotransmitter üretiminde önemli bir yer tutan magnezyum, çikolatanın sahip olduğu minerallerden bir tanesi. Kadınların hormonal değişim dönemlerinde çikolata istemelerinin ardındaki bir diğer bileşen magnezyum olabilir.

 

Çikolatanın Etkileri ve Psiko-kültürel Faktörler

Biyolojik nedenlerin dışında tabii ki psiko-sosyal faktörler, bu konunun diğer bir yanı. Bazı araştırmalarda Amerika Birleşik Devleti’nde yaşayan kadınların çoğu çikolata yoksunluğunu menstrüel öncesi dönemde çektiklerini belirtirken, örneğin İspanya’da kadınlar, daha çok iş yerinde veya akşam yemeği sonrasında çikolatayı daha çok arzuladıklarını belirtmiş. Bu konuda pek çok araştırmacı aynı yöne işaret ediyor ve günümüz medyasını, reklam ve pazarlama dünyasını gösteriyorlar. Çikolata açlığını kültürel bir üretim olduğunu iddia edenlerin ve çikolata reklamlarıyla özellikle kadınların hedef alındığını söyleyenlerin sayısı hiç de az değil.

Kültürel olarak çikolatanın ikram sayıldığı, bayramlarda gelenek olarak çikolata dağıtıldığı kültürlerde çikolata-ödül ilişkisi daha gelişmiş. Bu tip kültürlerden gelen kadınların çikolata ile aile geleneklerini, özel günleri, hediyeleri bağdaştırması ise çok daha olağan karşılanıyor. Bu bakımdan kendilerini iyi hissetmek için çikolatayı arzu etmelerini bekleyebiliyoruz.

 

İlginizi Çekebilir

Çikolatanın Etkileri ile İlgili Doğru Olmayan Şehir Efsaneleri

Devamı

Frenk Yiyeceğinden Milli Gıdaya Çikolata

Devamı

Vevey'den Saraya: Osmanlı Sarayında Çikolata

Devamı

Nestlé ile Leziz Çikolata Topları | Çikolatam

Devamı

Ne Kadar Çikolata O Kadar Haz!

Devamı

Bir Kişiye Kaç Gram Çikolata?

Devamı