Ana içeriğe atla

Dünya Çikolata Günü

Çikolata yemek için bir bahaneye ihtiyacımız yok. Üzgünken de yiyoruz, mutluyken de. Kimi zaman bizi sakinleştirip stresimizi azaltıyor, kimi zamansa enerji veriyor.

dunya cikolata gunu

 

Bayramlarda, yılbaşında, sevgililer gününde; kısacası her an, her şekilde yanımızda olan yegâne destekçimiz tabii ki bir özel günle anılmayı hak ediyor. Bu konuda hemfikir olan çikolata severler 7 Temmuz’u Dünya Çikolata Günü ilan etmiş. Peki, neden 7 Temmuz?

Bazı kaynaklarda 7 Temmuz 1550 tarihi kakao çekirdeklerinin Avrupa’ya getirildiği ilk gün olarak kayıtlara geçmiş. Çikolatanın Avrupa mutfağına girdikten sonra hızla geliştirilmesi sebebiyle bu tarih, günümüzden bakıldığında bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor ve 2009 yılından beri Dünya Çikolata Günü ya da diğer adıyla Uluslararası Çikolata Günü olarak kutlanıyor. 

Öte yandan çikolatanın kutlandığı tek gün 7 Temmuz değil, hatta birçok ülke bunun için farklı bir gün belirlemiş. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bu özel gün 28 Ekim’de kutlanırken, kakao üretiminde üst sıralarda yer alan Gana’da ise Çikolata Günü olarak 14 Şubat seçilmiş. Bunlara ek olarak, çikolata çeşitlerine özgü tarihler de belirlenmiş; bitter çikolata için 10 Ocak, sütlü çikolata için 28 Temmuz ve beyaz çikolata için ise 22 Eylül. 

Tarihler arasındaki bu tutarsızlık oldukça kafa karıştırıcı. Ama belki de esas mesaj burada saklıdır: Çikolata severe her gün bayram! 

Bu özel “günleri” kutlamanın başlıca yolu tabii ki de çikolata yemek. Bunun dışında yapabileceklerinizi ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Daha önce evde yapmadığınız bir çikolatalı tatlı tarifinideneyebilir ve sevdiklerinize tattırabilirsiniz.
  • Eğer çıtayı biraz yükseltelim diyorsanız evde sıfırdan çikolata yapabilirsiniz.
  • Parti modundaysanız arkadaşlarınızla çikolatalı parti oyunları oynayabilirsiniz.
  • Bir fincan sıcak çikolata eşliğinde favori çikolatalı filminizi izleyebilirsiniz. 
  • Eğer bulunduğunuz yere yakın birçikolata müzesi varsa bir çikolata turu organize edebilirsiniz.
     

İlginizi Çekebilir

Avrupa'daki Türkler: Damak, Kaimak, Pacha ve Selim

Devamı

Kakao Tarımı ile İlgili İlginç Bilgiler

Devamı

Frenk Yiyeceğinden Milli Gıdaya Çikolata

Devamı

Çikolatalı Türk Kahvesi Tarifi

Devamı

Çikolata Peşinde Seyahat

Devamı

Çikolata Fabrikası

Devamı