Ana içeriğe atla

Çikolata Peşinde Seyahat

Paris’in ünlü caddeleri, Londra’nın sokakları, St. Petersburg’un romanlardan fırlayan avluları, bugün hangi ünlü şehre gitseniz gözünüze üzerinde “Chocolate Museum” yazan şık ve küçük bir dükkân tabelası ilişir.

cikolatanin izinde seyahat rotalari

 

Çoğu müze göndermesi ile yapılan bu mekanlar turistler için gittiğiniz yere has ve o bölgede üretilen çikolata markalarını, o markaların hikayesini barındırır. Çikolata, turistlerin bir şehirde aradıkları bir hediyelik halini almıştır. Bir de seyahatlerde çikolata denince konuya daha derinlemesine eğilen bir konu ilgimizi çeker. Çikolata izinde seyahat veya çikolata rotaları... Dünyanın dört köşesinde çikolatanın lezzetini arıyor olsaydık veya çikolata ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yerinde görmek isteseydik nerelere giderdik sorusunu cevaplıyoruz. Bakalım çikolata izinde seyahat bizi nerelere götürecek dersiniz...

 

1- Meksika

Çikolata kelimesinin atası “ksosolat” şeklinde okunan bir Olmec kelimesidir. Mayalar da dahil olmak üzere bu bölgede yaşamış halkların günümüze getirdiği çikolata için bu bölgeye şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Oaxaca, Comalcalco ve Tabasko bölgelerinde kakao müzelerinde kakaonun tarihine inebilir, bu bölgede en eski tariflere göre hazırlanmış antik çikolata içeceğini yudumlayabilirsiniz. Mexico City şehrinde özel mimarisi ile başlı başına bir deneyim sunan, Nestlé Çikolata Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Oaxaca'nın gastronomi tarihi büyük ölçüde kakao üzerine kuruludur. Bu bölgede kakao mutfağın içine girmiştir ve spesiyaliteler arasında champurrado (sıcak çikolata içeceği) ve çikolata ile hazırlanan köstebek sosu bulunur.

Çikolatanın mutfağına inmek isteyenler, kakao yapımı ile ilgili Tabasko ve Chiapas bölgelerinde topraktan ekime, hasattan fermantasyon sürecine kadar kakaonun yolculuğunu gözlemlemek mümkün. Eğer zamanınız bolsa ve çikolatanın mutfağıyla ilgileniyorsanız, Güney ve Orta Amerika’da Meksika, Peru, Ekvador gibi ülkelerdeki kakao çiftliklerinde gönüllü olarak çalışmaya katılabilir ve kakao yetiştiriciliği dahi deneyimleyebilirsiniz.

 

2- Ekvador

Ekvador üretimi çikolatalar dünyaca ün kazandı; turistler arzu ederlerse çiftlik ve fabrika turlarına katılabiliyor. Quito'daki Pacari Chocolate ve Guayas eyaleti merkezli Chchukululu bu konuda tercih edilen adreslerden.

 

3- Peru

Peru’da çikolata denince zengin bir diğer Güney Amerika ülkesi, Lima ve Cusco’da “Chocomuseus” yani çikolata müzeleri bulunuyor. Kakao ormanları ve çikolata severlereözel tur programları, sevenleri kakao çiftliklerine ve üretim yerlerine götürüyor.

 

4- İsviçre

Broc bölgesinde, çikolata denince ilk akla gelen ülkelerin başında gelen İsviçre’nin en eski çikolata markalarından bir tanesinin evini gezebilirsiniz. Çikolata üretimini gözlemlemek ve çikolata tadımı için en güzel noktalardan bir tanesi olan bu mekân doğa yürüyüşleri ve tırmanışlar için keyifli rotaları da barındırıyor. Ünlü Nestlé markası Cailler’nin “Maison Cailler” müzesi, ziyaretçilerine İsviçre’nin çikolata mabetlerinden bir tanesini sunuyor.

 

5- İspanya

Çikolata severlerin favori İspanyol şehri Barcelona’dır. Ünlü çikolataya batırılmış churros tadımı başta gelen spesiyallerden olurken, çikolata yürüyüş turları, çikolata konusunda bolca güzel bilgi ve sanat eserleri bulacağınız ünlü Museu de la Xocolata’yı yine bu şehirde deneyimleyebilirsiniz.

 

6- Viyana, Avusturya

Avusturya denince akla pastaneler ve lezzetli bir çikolatalı kek olan Sachertorte gelir. Ünlü Demer pastanesi ve Hotel Sacher gibi efsanevi mekanlara, bu leziz Avusturya kekini yemek için gelen çikolata severlerin sayısı hiç de az değildir.

 

7- Brüksel, Belçika

Çikolata denince yine coğrafi bir marka olan Belçika, Belçika çikolatasının peşine gidilebilecek bir diğer ünlü çikolata destinasyonudur. Avrupa başkenti Brüksel, Choc-Story müzesi yanı sıra Neahaus, Pierre Marcolini, Wittamer gibi çikolata mekanları ile çikolata turistlerinin cenneti gibidir.

 

8- Köln, Almanya

Ülkemizde Almanya’dan gelen akrabalarımızdan bildiğimiz Alman çikolatalarının turist merkezi The Chocolate Museum’dur. Kakaonun küresel tarihi ve güncel çikolata üretimini görebileceğiniz müze, güzel manzarasıyla kafesinde keyifli bir çikolata tadımını da gündeme getiriyor.

 

9- New York

Hiç gitmesek bile filmlerden ve dizilerden bildiğimiz New York, 2000lerin ünlü dizisi olan Sex and the City dizisi karakterlerinin şekerleme yaptıkları pastaneye ev sahipliği yapıyor. Her sene yüzlerce turist, kırmızı kadife çikolatalı keklerin yanı sıra puding ve kurabiye gibi pek çok meşhur tatlısı için bu mekâna geliyor. Dizide geçen Bleecker Street şubesi dahil olmak üzere Magnolia pastanesinin şehirde dört şubesi bulunuyor.

New York’un diğer bir çikolatasıyla ünlü mekânı ise Max Brenner, Broadway caddesi şubesinde masalarda pek çok turisti çikolatalı fondü ve sıcak çikolata tadarken bulabilirsiniz.

 

11- Vietnam –Hoang Dinh Ham

Farklı bir çikolata arıyorsanız ve Uzakdoğu Asya bölgesindeyseniz Vietnam çikolatası ile size farklı bir kucak açıyor. Marou veya Azzan çikolata turları ile meşhur isimler.

 

12- Paris

Paris, çikolata severleri heyecanlandıracak ünlü bir etkinlik olan Salon du Chocolat fuarına ev sahipliği yapıyor. Çikolata defilesi gibi etkinlikleri içeren fuar özellikle gidilmeye değer. Paris’te ayrıca Chocolat Cloud, La Maison du Chocolat ve Jean-Paul Hevin gibi çikolatacılar bölgeye gelen çikolata turistlerine açık.

 

13- Gana

Gana ismi sürpriz olabilir ancak bu ülke dünyanın en büyük ikinci kakao üreticisidir. Günümüzde Gana Turizm Bakanlığı, Kakao Ekoturizm Girişimi adı altında başlattığı programda çikolataya meraklı turistler içinçiftlikler ve üretim ile ilgili mekanları seyahat etmek mümkün hale geliyor.

 

14- Toskana, İtalya

Belki şarap ve mutfak yanında Toskana çikolatası pek akla gelmese de Pisa, Prato ve Pistoia üçgeninde pek çok leziz çikolata üreticisi bulmak mümkün. İtalya’daysanız ve çikolata arıyorsanız doğru yer burası...

 

15- Türkiye

Çok uzağa gitmeden en yakınımızdaki çikolata rotaları ne olabilir diye baktığımız akla ilk gelen İstanbul Esenyurt’ta bulunan çikolata müzesi oluyor. Onun dışında Bursa Çikolata Müzesinde toplamda 8 ton çikolata kullanılarak üretilen tatlı mı tatlı sanat eserlerini görmeniz mümkün. Çikolatadan sanatın ülkemizdeki bir diğer adresi ise Bodrum’daki My Chocolate müzesi. Bunun dışında ülkemizin damak tadını yansıtan ve yerel hammadde ile hazırlanan Nestlé Damak, yabancı çikolata turistlerinin tatmadan dönmedikleri arasında ilk sırada geliyor.

 

cikolatanin izinde seyahat rotalari

İlginizi Çekebilir

Dünyalılar Çikolataya Ne Diyor?

Devamı

Güneşte Erimiş Çikolatayla Ne Yaparsın?

Devamı

Nestlé ile Leziz Çikolata Topları | Çikolatam

Devamı

Çikolata ile Oynayabileceğiniz Parti Oyunları

Devamı

Çikolata ile İlgili Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Devamı

Yeni Çikolata Trendleri

Devamı