Ana içeriğe atla

Çikolata ile Oynayabileceğiniz Parti Oyunları

Arkadaş buluşmaları, ev partileri derken pek çok partide oynadığınız oyunlardan artık tat almıyorsanız, çikolata tadında oyunları denemenin zamanı gelmiş demektir.

çikolata parti oyunları

 

Sizin gibi çikolata sever dostlarınız da yanınızdaysa, o zaman bu oyunlar tadından yenmez. “Çikolata” ve “oyun” kelimeleri bir araya gelince siz de bizim kadar heyecan duyuyorsanız, gelin bakalım burada size göre neler var neler.

 

1- Fil Hortumu

Yuvarlak masa veya genişçe bir yer masası etrafında toplanın. Oyun için herkese birer pipet, pipetlere sığmayacak büyüklükte çikolata parçaları, bir büyük kâse ve herkesin önüne birer küçük kâse veya tabak gerekiyor. Öncelikle kaç tane olduğunu sayarak koyacağınız çikolata parçalarını ortada büyükçe bir kâseye yerleştirin. Sonrasında başlangıç için geri sayın ve herkes eline aldığı pipetini ağzına koyarak oyuna aynı zamanda başlasın. Amacımız en kısa süre içerisinde mümkün olduğu kadar fazla çikolatayı pipet ile çekerek – el değmeden- kendi kasenize taşımak. Ortadaki çikolatalar bittiğinde, herkes kendi kasesini bir yandaki arkadaşına versin ve sayım yapılsın. Kazanan ortadaki çikolatalar içerisinden pipetiyle çekerek en fazla sayıda çikolatayı kendi kasesine taşıyan arkadaşımız oluyor. Ödül mü? Belki büyük bir çikolata 😊

 

2- Çikolata Tahmin

Bu oyun için olabildiğince fazla sayıda farklı aromalı ve içerikli çikolataya ihtiyacımız var. Özellikle içinde farklı yemişler, kuru meyveler olan çikolataları tercih edebilirsiniz. İhtiyacımız olan diğer şeyler ise oyuncular için göz bantları. Öncelikle çikolatalardan parçalar alın. Sonrasında aranızda kimin ebe olacağını seçin. Oyuncu, yani ebe olanın gözüne bant takıp, görmediğinden emin olduktan sonra ona farklı çikolatalar ile tadım yaptırabilirsiniz. En fazla doğru tahmini yapan oyunu kazanacaktır. Oyuna biraz hınzırlık katmak için en garip dolgulu, pek hoş olmayan çikolataları veya şekerlemeleri aralara serpiştirmenizi öneririz. 

 

3- Sıcak Süt Eritmeden

Pastacılıkta kullanılan, tartolete benzer minik kaplar şeklinde çikolata kapları bulursanız, bu oyun size göre. Öncelikle sütü kaynatın ve her oyuncunun eline bu kaplardan verin. Kaynamış sütü çikolata kaplara koyduktan sonra sütü, kaplar erimeden içebilen arkadaşlar oyunun galipleri olacaklar. Dikkat sütten ağzınız yanmasın.

 

4- Çikolata Sofrası

Oyun için birkaç parça süslü püslü elbise, eşarp, şapka, eldiven gibi kıyafet aksesuarları, yeterince –bol bol- çikolata, bir bıçak, bir çatal ve bir çift tavla zarına ihtiyacınız olacak. 

Oyuncular bir çember oluşturuyorlar. Her bir kişi sırasıyla zar atıyor ve amacınız çift sayı yakalamak. Çift zar atabilen oyuncu, zarın düştüğü andan itibaren hızla süslü elbiselerini giymeli ve mümkün olduğu kadar hızla çatal ve bıçağı kullanarak çikolatayı kesmeye ve yemeye çalışmalıdır. Oyuncu kestiği çikolataları bir sonraki çift sayı zar gelene kadar yemeye devam eder.  Sonraki çift sayı ile yemeyi bırakır ve sofra diğer çift sayı atan oyuncuya kalır. Hızlı bir oyundur.En çok yiyenyediği çikolataları kazanır. 

 

5- Krema Mücadelesi

Bolca kremşanti, yeterince tek parça çikolata, temiz bir örtü (kirlendiğinde sorun yaşamayacağınız) ve herkese birer tabak gerektiren bir oyundur. Örtü serilir ve etrafına çember şeklinde oturulur. Herkesin önüne, örtünün üzerine gelecek şekilde, tabaklar konur. Tabaklara bolca krem şanti sıkılır ve herkese eşit ve belirli sayıda çikolata parçacığı konur. Bu oyunda amaç düdük ile birlikte başlamak ve eller arkada, dizleri üzerinde yerdeki çikolataları yalnızca ağzını kullanarak yemeye çalışmaktır. En çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. 

 

6- Çikolata Hazine Avı

Aranızdan bir korsan belirleyin. Farklı çikolataları evde farklı noktalara saklayın ve ipuçları ile haritalar çıkarın. İsterseniz ipucu başka bir ipucuna götürebilir ve o da çikolatayı buldurabilir. Yeterince çok çikolatanız varsa her yere çikolata saklayarak, herkesin aynı anda aramasını da sağlayabilirsiniz. Bazı çikolataların içlerini boşaltarak, boş hazine sandığı ile oyuna heyecan katabilir veya ipuçlarına devam edebilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilir

Neden Kadınlar Çikolatayı Erkeklerden Daha Fazla Arzular

Devamı

Çikolata Fabrikası

Devamı

Vevey'den Saraya: Osmanlı Sarayında Çikolata

Devamı

Ne Kadar Çikolata O Kadar Haz!

Devamı

Çikolata ile İlgili Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Devamı

Modada Çikolata Etkisi

Devamı