Ana içeriğe atla

Çikolata ile İlgili Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Bayılarak yediğimiz çikolatalı tarifleri hazırlarken dikkat edilecek birkaç püf noktası var. Gelin hep birlikte şefler gibi çikolata hazırlamanın yollarını öğrenelim.

cikolata ile ilgili dikkat edilecek puf noktalari

 

 • Çikolata ile çalışırken tüm malzemelerin kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Islak, nemli kaşıklar, tencereler, kaseler çikolatanın dokusunu bozabilir. Su tutkal görevi görerek erittiğiniz çikolatanın topaklanmasına neden olabilir. 
 • Çikolatayı direkt ateşle temas eden bir tencerede eritmek yerine benmari usulünü veya mikrodalga fırında eritmeyi tercih edin.
 • Çikolatalı bir hamur hazırlıyorsanız ve hamuru yoğurmanız gerekiyorsa un yerine tezgâhın üzerine toz kakao serpebilirsiniz. Kek kalıbı içerisine çikolatalı karışım dökerken de yapışmasını önlemek için un yerine toz kakao kullanabilirsiniz.
 • Kullanacağınız tarifte eritilmiş çikolata hazırlamanız gerekiyorsa pul çikolata yerine kuvertür çikolata tercih etmelisiniz. Pul çikolata sanılanın aksine kolay erimez. Kuvertür çikolata içerisindeki yüksek kakao yağı ise tam akışkan bir çikolata elde etmenizi sağlar. 
 • Eritilmiş çikolata hazırlarken dikkat edilecek bir diğer nokta da karıştırmak için kullanacağınız kaşığın yapıldığı malzemedir. Metal kaşık kullanırsanız belirli bir dereceye gelmiş çikolatayı şoklayarak topaklanmasına neden olabilirsiniz. Tahta kaşık veya plastik bir spatula kullanmalısınız.
 • Çikolatalı fondü hazırlamak istiyorsanız çikolatanın yoğun dokusunu inceltecek minik bir parça tereyağı veya bitkisel yağ ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem kısa sürede donmayan hem de meyveleri rahatlıkla bandırabileceğiniz bir çikolata hazırlayabilirsiniz. 
 • Kuvertür çikolata ile çalışırken çikolatayı kesmek için tırtıklı ekmek bıçağı kullanmak mutfak kazalarını önler ve çok daha hızlı kesim yapmanızı sağlar. 
 • Beyaz çikolata ile çalışmak bitter çikolata ile çalışmaktan biraz daha zordur. Çok hızlı erir ve hızlıca yanabilir. Hafif ısındığında ısıdan uzaklaştırın ve içerisindeki ısı ile karıştırarak erimesini sağlayın. 
 • Genelde yapılanın aksine çikolatayı buzdolabında saklamak yerine serin ancak ani ısı değişimleri yaşanmayan ve çok soğuk olmayan bir çekmecede saklamak daha doğru olacaktır. Buzdolabında saklanan çikolatalar üzerinde gri-beyaz renkli değişimler görmeniz çikolata yağının dışarı çıkmasından kaynaklanır. Beyaz renklenmeler çikolatanın bozulduğunu göstermez. 
 • Çikolata etrafındaki koku ve nemi bünyesine çeken bir gıdadır. Bu sebeple açık pakette saklamak veya keskin kokulu besinlerin yanında tutmak kokusunun ve tadının değişmesine neden olabilir. 
   

İlginizi Çekebilir

Çikolata Peşinde Seyahat

Devamı

Çikolatalı Şarkılar

Devamı

Çikolatanın Sporda Kullanımı

Devamı

Bir Kişiye Kaç Gram Çikolata?

Devamı

Cephedeki Barış Elçisi: Çikolata

Devamı

Nereden Çıktı Bu Çikolata?: Çikolatanın Tarihi

Devamı