Üç Renkli Parfe

Malzemeler

(6 KİŞİLİK)
2 adet yumurta sarısı
20 gr. toz şeker
15 gr. bal
50 gr. Nestlé Black bitter çikolata
1 adet yumurta akı
20 gr. vanilya şekeri
125 gr. krema
Nestlé Classic sütlü çikolata
50 gr. Antep fıstığı
50 gr. toz şeker
Birkaç damla limon suyu
4 yumurta sarısı
50 gr. toz şeker
250 ml. Nescafe
120 ml. krema

Hazırlanış

Yumurta sarılarını, şekeri ve balı beyazlaşana kadar karıştırın; benmaride erittiğiniz çikolatayı ekleyin; yumurta aklarını vanilya şekeriyle çırpıp azar, azar karışıma katın ve dağılmamasına dikkat edin. Kremayı karıştırın ve aynı metodu izleyerek geri kalana ilave edin. Kalıba yağlı pişirme kağıdını serip kenarlarını ıslatarak tutturun, sonra hazırladğınız harcı üzerine döküp dondurucuya koyun. Aynı usulle ikinci karşımı da hazırlayın, ama Nescafé ile sütte çözdüğünüz çikolatayı eklemeyi unutmayın. Kalıbı dondurucudan çıkartarak bu ikinci karışımı da serin ve hepsini dondurun.

Bir tavaya şekeri koyup, kristalleşmemesi için birkaç damla limon sıkın ve kısık ateşte sararana kadar ısıtın; Antep fıstıklarını ekleyip bu karamelayı unlanmış bir tezgahın veya bir pişirme kağıdının üzerine boşaltın. Soğuduğunda bıçakla ince parçalar halinde kesin.

Son renk için diğerleriyle aynı işlemi yaparak beyaz çikolatayı ve şekerlenip ince parçalanmış Antep fıstıklarını ekleyin. Önceki kat tamamen donduğunda bu katı da üzerine yayın ve dondurucuda en az 4 saat bekletin. Sos için, yumurta sarılarını şekerle çırpıp üzerine Nescafé’yi, sıcak kremayı ilave edin ve benmaride sürekli karıştırarak yoğunlaştırın. Parfeleri dondurucudan alarak kalıbın kenarlarını ıslak süngerle silin. Dilimler halinde kestikten sonra, isterseniz birkaç şekerlenmiş Antep fıstığıyla da süsleyebilirsiniz.


Back to Top ↑