Ana içeriğe atla

Yeni Çikolata Trendleri

Çikolata şekilden şekle, halden hale girerken, çikolata severler dönem dönem farklı eğilimlere giriyorlar.

yeni cikolata turleri

 

Çikolatanın da trendleri var ve yeni geliştirilen çikolata ürünleri özellikle yeniliklerin peşinde olanlara keyif ve ilham vermeye devam ediyor. Dünyada son dönemlerde trend olan çikolata çeşitleri nelermiş bir bakalım:

 

Ruby Çikolata

Son yıllarda ismini daha sık duymaya başladığımız Ruby, ilk bakışta kendine has pembemsi rengi ile frambuaz veya çilek ile renklendirilmiş hissi veren bir çikolata. Ancak Ruby, ismini, özel olarak üretildiği çikolata çekirdeklerinden alıyor. Fransa ve Belçika’da faaliyet gösteren Barry Callebaut isimli bir çikolata üreticisi şirket, Jacob Üniversitesi ile yaklaşık 13 senelik bir ‘Araştırma-Geliştirme’ projesi ile bu çikolatayı ortaya çıkartmışlar. Böylece Ruby’yi haz veren duygular olarak nitelendirmişler. Denemesi de sizden.

 

Organik Çikolata

Organik çikolata, aslında bir çikolata çeşidi değil, organik olması çikolatanın yapım aşamalarını ve elde edilme şeklinin temiz ve doğaya uyumlu oluşunu sergiliyor. Dünyada farklı organik sertifikaları var. Bu sertifikalar, kakao çekirdeği tohumlarından, kakao plantasyonlarının yetiştirildiği toprağın içerdiği zehirli madde miktarına kadar pek çok konuda ölçüm ve analizler ile veriliyor. Bir ürünü baştan sona organik yapmak için yalnızca hammadde değil, tarımda kullanılan böcek kovucular, koruyucular gibi pek çok tarımsal maddenin de organik üretime uygun olması, işleme süreçlerinin de organik olması gerekiyor. Son tüketici olarak bizler için organik çikolatanın önemi, zehirsiz, temiz, besleyici bir çikolata anlamına geliyor. Bu konudaki bilgi kirliliğinden ötürü her organik yazana inanmayın, sertifika amblemlerine dikkat edin.

 

Sarışın Çikolata

Ruby’e göre daha az bilinen ancak kendine has sarımsı rengi ile dikkat çeken bir diğer çikolata ‘dulcey’, çikolata dünyasına Fransızların armağanı. Sarışın çikolatada kakao katı maddesi bulunmuyor, beyaz çikolatadan yüksek ısıl işlem ile elde ediliyor. Bu bakımdan ‘dulcey’, süt reçeli denilen ve sütün şeker ile yoğunlaştırılmasına benzeyen tereyağımsı kremaya benzetiliyor.

 

Gold Çikolata

Gold yani altın çikolata daha önceleri dünyanın sayılı butikleri, restoranları tarafından yapılan yenilebilir 24 ayar altın ile kaplı çikolatalar için kullanılan bir tanımdı. Bugün karamel, süt reçeli gibi içerikleri sayesinde altın rengine çalan Altın Serisi veya Gold olarak isimlendirilen çikolataları market raflarında görmek mümkün.

 

Vegan Çikolata

Bilmeyenleriniz için vegan, hayvansal yağ ve ürünler kullanılmadan hazırlanmış gıdalara ve bu gıdaları tüketenlere (hayvansal ürün tüketmeyenlere) verilen isim. Hal böyle olunca vegan çikolata içeriğinde süt, tereyağ, süt tozu vb. hayvan sütü, yağı, bal ve arı ürünü gibi hayvan kaynaklı içeriklerden kaçınan çikolata oluyor. Vegan tanımı, bu konuda farklı otoritelere göre değişebildiği için, örneğin içeriğinde hayvan ürünü kullanılmamışsa dahi elde edilirken hayvansal emek, hayvan sömürüsü kullanılmış ürünler “vegan değildir” tanımına girebiliyor. Sütsüz ve bitter çikolatalı pek çok çikolata içerik açısından vegan iken, bazı otoriteler üretim koşullarından dolayı bu çikolatalara vegan sertifikası vermeyi reddedebiliyor. Nihayetinde aynı organik çikolata gibi bu konuda da güven açısından sertifikalara dikkat etmek önemli.

 

Şekersiz Çikolata

‘Şeker ilavesiz’ veya ‘diyabetik’ çikolata olarak da geçebilen bu çikolatalar tatlandırıcı olarak rafine şeker, glukoz-fruktoz şurubu içermiyor. Buna alternatif olarak şeker otu şekeri veya maltitol gibi tatlandırıcılar ile tatlandırılıyorlar. Bazı çikolatalarda şeker yerine bal kullanılıyor, ancak diyabetik rahatsızlığı olanlar için ballı çikolatalar tatlandırıcılı olan çikolataların yerini tutmuyor. Diyet yapmak isteyenler veya kakaonun acı tadını sevenler için ideal bir çikolata çeşidi.

 

Prebiyotik Çikolata

Sağlıklı yaşam trendi ile birlikte çikolata açısından da önem kazanan bir içerik prebiyotik ve probiyotikler. Genellikle şeker ilavesiz olarak üretilen bu tip çikolatalarda prebiyotik içerik olarak insülin kullanılıyor. Bu probiyotikler ise bağırsakta insan sağlığı açısından oldukça önemli olan probiyotik bakterilerin çoğalmalarını sağladığı öne sürülüyor. Yakın gelecekte bu tip çikolataların ismini daha çok duyacağız gibi…

 

İlginizi Çekebilir

Avrupa'daki Türkler: Damak, Kaimak, Pacha ve Selim

Devamı

Çikolatalı Türk Kahvesi Tarifi

Devamı

Ne Kadar Çikolata O Kadar Haz!

Devamı

Çikolata Heykelciliği

Devamı

Nereden Çıktı Bu Çikolata?: Çikolatanın Tarihi

Devamı

Çikolata ile İlgili Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Devamı