Ana içeriğe atla

Çikolata Bombası Tarifi - Süprizli Sıcak Çikolata Tarifi

Sürprizleri kim sevmez ki, hele de çikolata içeriyorsa. Son birkaç senedir oldukça popülerleşen bu lezzet bombalarına muhtemelen çoğunuz denk gelmiştir.

cikolata-bombasi

 

Henüz denk gelmeyenler ise merak etmesin, görünüşüne bakıldığında ustalık gerektirdiği düşünülse de doğru ekipman ve kaliteli çikolatayla evinizde rahatça uygulayabileceğiniz bir tarifimiz var. Peki, nedir bu sıcak çikolata bombası? Öncelikle buna bakalım.

Çikolata bombasını sürprizli sıcak çikolata diye anmamız boşuna değil. Çünkü lezzetinin esas mimarı dışarıdan görünenler değil, içinde saklı olanlar. İçi marshmallow, kakao ve şekerlemelerle dolu çikolata kürelerine sıcak çikolata bombası diyoruz. Bu küreleri hazırladıktan sonra doğruca ısırıp yemek de mümkün ama sıcak sütle bir araya geldiğinde ortaya çıkan görsel şölenden mahrum kalmanızı istemeyiz. 

Bu tarifimizde hazırladığımız çikolata bombalarının içini kakao, krem çikolata ve mini marshmallow’larla doldurduk. İçerisine koyacağınız diğer malzemeler ise tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Hazır sıcak çikolata tozundan karamele birçok malzeme ile çikolata bombanızı doldurabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey kürelerin içine koyduğunuz malzemelerin ısısı. Dondurma kadar soğuk veya yeni eritilmiş çikolata kadar sıcak bir malzeme koyarsanız çikolata bombasının formu muhtemelen bozulacaktır. O yüzden mümkün olduğunca oda sıcaklığına yakın ısıda malzemeler kullanın ki bombanız fincanda sütle buluşmadan önce patlamasın. Hazırsanız tarife geçelim.

Çikolata Bombası Malzemeleri:
(4 adet çikolata bombası için)

180 gr Nestlé 1927 Kuvertür Bitter Çikolata veya 3 paket Nestlé 1927 Bitter Çikolata 
Her bir çikolata bombası için 1 tatlı kaşığı kakao
Her bir çikolata bombası için 1 tatlı kaşığı krem çikolata
Mini marshmallow’lar
Her bir çikolata bombası için 1 su bardağı sıcak süt


Hazırlanışı:

    1. Bitter çikolatayı büyük bir bıçak yardımıyla doğrayıp ısıya dayanıklı bir kâseye alın ve 30 saniyeliğine mikrodalga fırına atın. 
    2. Mikrodalgadan çıkardığınız çikolatayı bir kaşıkla güzelce karıştırın ve 20 saniyeliğine tekrar mikrodalgaya atın.
    3. Erimemiş parçaların kendi ısısında erimesi için son bir kez karıştırın. 
    4. Erittiğiniz çikolatayı bir kaşık yardımıyla silikon çikolata bombası kalıplarına bir yemek kaşığının arka tarafıyla yayın. 4 adet çikolata bombası oluşturmak için erimiş çikolatayı 8 adet yarım küreye paylaştırmanız gerekiyor. (Eğer elinizde bu kalıplardan yoksa plastik yumurta kaplarını da kullanabilirsiniz ama en iyi sonucu elde etmek için bir adet silikon kalıp edinmenizi öneririz.) Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey çikolata miktarının kalıbın her yerinde eşit olması. Eğer bazı kısımlar ince kalırsa kalıptan çıkarırken çikolatanız kırılabilir.
    5. Doldurduğunuz kalıbı bir fırın kağıdı veya alüminyum folyo üzerine ters çevirin ve bu şekilde buzdolabına koyun ve tamamen sertleşene kadar çıkarmayın. Eğer daha hızlı sonuç almak istiyorsanız 5-10 dakika buzlukta bekletmeniz de yeterli olacaktır.
    6. Sertleşen çikolataları dikkatlice kalıptan çıkarın. 
    7. Yarım kürelerden 4’ünü kakao, krem çikolata ve mini marshmallow’larla doldurun. Başka bir malzeme eklemek istiyorsanız onları da ekleyin. Geriye kalan 4 yarım küreyi ise dolgulu olanların üstünü kapatmak için kullanacağız.
    8. İçi boş olan yarım kürelerden birini alın, hafifçe ısıtıp ateşten aldığınız bir tavaya tabanını değdirin. Çok az tavada tutup kaldırın ve içini doldurduğunuz çikolatanın üzerine yapıştırın. Bütün çikolatalar için bu işlemi tekrarlayın. Çikolatalarınız artık küre halini aldı. Eğer görselliğini ve tadını artırmak isterseniz üzerlerini dilediğiniz malzeme ile süsleyebilirsiniz.
    9. Son olarak çikolata bombalarını fincanlara yerleştirin ve üzerine sıcak süt dökün. Sütün sıcaklığıyla toplar açılacak ve içindeki malzemeler yayılacak. Güzelce karıştırdıktan sonra sıcak çikolatanızı afiyetle yudumlayabilirsiniz.

Eğer bu tarifi uygulamak zahmetli geliyorsa veya “Ben sürprizlerden hoşlanmam!” diyorsanız sıcak çikolata tarifimize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nereden Çıktı Bu Çikolata?: Çikolatanın Tarihi

Devamı

Birbirinden Tatlı ve Lezzetli Çikolata Türleri | Çikolatam

Devamı

Dünyalılar Çikolataya Ne Diyor?

Devamı

Sıcak Yaz Ayları İçin Ferahlatan Buzlu Çikolata Tarifi | Çikolatam

Devamı

Modada Çikolata Etkisi

Devamı

Çikolata Fabrikası

Devamı