Ana içeriğe atla

Çikolatanın Sporda Kullanımı

Biz çikolata severler için şüphesiz çikolata mükemmel bir gıdadır. Aksini düşünenler olduğu gibi, bizleri düşünerek fazla tüketimden alıkoymak isteyen dostlarımız da olduğu kesin.

bir-atlet-besini-olarak-cikolata

 

Günümüz insanları arasında sağlıklı beslenme eğiliminin arttığını düşünürsek çikolata porsiyonlarının günlük gıda seçiminde biraz daha az yer kaplamasını bekliyoruz. Ancak çikolatayı zararlı ilan etmeden önce çok daha ötesini sporcu gıdası olarak çikolatayı gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Keyif veren her gıdada bir sağlıksızlık iddiası çağ dışı kalıyor ve sporda çikolata nasıl kullanılıyor, bu yazımızda buna odaklandık. 

Çikolatayı bir sporcu gıdası olarak ele alırsak ve spor beslenmesine çikolatayı eklersek bakalım neler kazanmış oluyoruz. 

 

1- Çikolata Yemenin Pancar Suyu İçmeye Benzer Yararları Vardır

London Kingston Üniversitesi’nde siyah çikolatanın besin değerleri üzerinde araştırma yapan bilim insanları “Pancar suyu, vücutta nitrik okside dönüştürülen nitratlar açısından zengindir. Bu molekül, kan damarlarını genişletir ve oksijen tüketimini azaltır - sporcuların daha uzun süre daha ileri gitmelerini sağlar, dayanıklılığı artırır” savı üzerinden yola çıkmışlar. Kakao çekirdeğinde bulunan bir tür “flavanol” olan epikatechin molekülünün benzer etkiyi sağlayabileceği görüşündeler. Journal of the International Society of Sports Nutrition’da yayınlanan araştırmanın sonucuna göre bisikletçiler daha az oksijen kullanarak daha uzun mesafe kat etmişler. Böylece flavanol oranı yüksek bir bitter çikolata iyi bir sporcu besini olarak karşımıza çıkıyor. Kim derdi ki günün birinde 40 gr kadar Nestlé 1927 %82 Kakaolu Bitter Çikolata yarış kazandırsın.

 https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160419120151.htm

 

2- Tatlı ve Çikolata Yemek Her Zaman Sanıldığı Kadar Kötü Değildir

İngiliz Spor Enstitüsü’nden Sally Jordan, çikolata ve tatlı tüketmenin spor yaptığınızda kaybettiğiniz karbonhidratı kazanmakta rolü olabileceğini belirtmiş. “Birincil karbonhidrat kaynağımız buğdaygillerdir, ancak onların yokluğunda tatlılar alternatif olabilir.” diye eklemiş. Jordan’a göre haftalık tüketimimiz antrenmanlarımızın ağırlığına ve ne kadar kalori tükettiğimize bağlı.

 http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/health_and_fitness/4287524.stm

 

cikolata-icin-neyi-feda-edersin

 

3- Kalp Krizi Riskini Azaltan Besin Değerleri

Sporcular ve atletler bedenlerinin sınırlarını zorlarlar. Pek çok spor dalında sporcular, kalplerini normal bir insanın hayat boyunca yorduğundan daha fazla yorar. Çikolatadan iyi bir haber daha: Kakaonun maddeleri arasında fitonutrisyon olarak yer alan flavanoidlerden bazıları -elma, çay ve soğanda da mevcut olanlar- kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. Sıklıkla kakao tüketen insanlarda kalp hastalıklarına rastlanma oranı daha düşük.

 

4- Kahvaltıda Çikolatalı Kek

Daniela Jacubowicz, 193 obez denek ile yaptığı araştırmada, sabah çikolatalı kek ve protein besinlerinden oluşan diyet ile 600 kalori deneklerin, 300 kalorilik yalnızca protein ile kahvaltı yapanlara göre deney sonunda daha çok kilo verdiğini gözlemlemiş. Bilim insanına göre bu durumun nedeni sabah ilk öğünün kuvvetli olmasının verdiği görece daha az acıkma hissi ve ilk yemekte tatlı olmasının verdiği tatmin ile gün içinde tatlıya daha az ilgi duyma olarak belirtmiş. Spor diyetleri için de aynı tatminin olabileceğini ama anahtarın tüketimi sınırlamakta ve ucunu kaçırmamakta olduğunu söylüyor.

https://www.sportsmd.com/2021/05/15/chocolate-and-your-sports-diet/

 

5- Kuna Kabileleri Çikolata ile Sağlıklı

Orta Amerika’da yaşayan Kuna kabilelerinin yüksek kakao çekirdeği tüketimleri sayesinde kan basınçları daha düşük, yaşlanmaya bağlı böbrek yetmezliği vakaları oldukça düşük. Kardiyovasküler nedenli ölüm oranı ise yine bu bölgede oldukça az. Bu bilge kabileler kakaonun yüzyıllardan beri bilinen antioksidan özelliğini kullanıyorlar. Kakaoya ait tüm bu özellik sporcular için de elzem. 

https://www.sportsperformancebulletin.com/nutrition-for-endurance-athletes/dark-chocolate-good-news-athletes-chocaholics/

 

6- Moral ve Motivasyon Yükseltici

Çikolatanın pek bilinen bir özelliği olarak endorfin seviyesindeki artışı gösteren çalışmalar, çikolatanın iyi hissettirdiğini ortaya çıkartıyor. Çikolata yemek sporcuya ihtiyacı olan morali depolama konusunda da yardımcı oluyor. 

 

cikolata-spor

 

7- Sporcular İçin Hangi Çikolata Nasıl Tüketilmeli

Sporcular için çikolatanın rengi ne kadar koyu ise o kadar iyi. Bu bakımdan uzmanlar bitter çikolataları tavsiye ediyorlar. Bizim tavsiyemiz Nestlé 1927 markasının %82 ve %60 kakao oranında olanları. Eğer kakao oranı yüksek olan bu çikolatalar size sert veya acı geliyorsa o zaman en az Nestlé Bitter %55 kakao oranından başlayın ve damağınız alıştıkça kakao oranını yükseltin.

https://www.sportsperformancebulletin.com/nutrition-for-endurance-athletes/dark-chocolate-good-news-athletes-chocaholics/ 

 

8- Sporcu İçeceği Olarak Kakao Tozu

Sporcuların pek çoğu gerek doğal, gerek destek proteinler ile protein içecekleri hazırlıyorlar. Bu protein içecekleri içerisine kimi zaman bitkisel veya hayvansal süt de giriyor. O zaman kakaonun iyiliğinden yararlanmak için spor öncesi veya sonrası tüketilen içecekler içerisine kakao tozu da eklenebilir. Nestlé Kakao tozunu sporcu içeceğinizin içine karıştırmadan önce su veya süt içerisinde eriterek karışımı hazırlayabilirsiniz. Böylece bedeni toparlamak için gereken potasyum, magnezyum, demir gibi mineralleri, kalsiyumu, vitamin ve proteinlerden bazılarını alabilirsiniz. 

https://www.runtastic.com/blog/en/cacao-drinks-aid-post-workout-recovery/ 

 

İlginizi Çekebilir

Çikolata Nasıl Basılır – 3 Boyutlu Çikolata Yazıcıları

Devamı

Cephedeki Barış Elçisi: Çikolata

Devamı

Çikolatalı Şarkılar

Devamı

Çikolata Fabrikası

Devamı

Nestlé ile Leziz Çikolata Topları | Çikolatam

Devamı

7 Adımda Çikolata Nasıl Yapılır

Devamı