Porsiyon Kontrolü

Beslenme Pusulası

Aileniz ve kendiniz için alacağınız kararlar bazen kafa karıştırıcı olabilir.

Bizler doğru seçimlerin ve dengeli beslenmenin önemini biliyor; beslenme uzmanlarımızın bilgi birikimlerini sizlere Nutritional Compass® (Beslenme Pusulası) ile aktarmasını sağlıyoruz.

Bu etiketleme paneli ile besin değerlerini belirtmenin ötesinde sizlere ihtiyaç duyabileceğiniz beslenme bilgileri, ipuçları ve önerileri sunuyoruz.

Dünyanın lider sağlık, beslenme ve iyi yaşam şirketi olarak Nutritional Compass® (Beslenme Pusulası) ile sizleri ve sevdiklerinizi sağlıklı tercihler yapabilmeniz için destekliyoruz.

Herhangi bir ürünü tüketmeden önce ürün içeriğiyle ilgili bilgi almak ve günlük kalori kontrolünüzü yapabilmek için daima paket üzerindeki bilgileri okuyunuz.

Yediğiniz üründen gönül rahatlığıyla keyif almanın en kolay yolu, ne yediğinizi bilerek yemektir.

 

 BESLENME TABLOSUNDAN NASIL FAYDALANABİLİRSİNİZ? 

Özellikle kilonuzu kontrol etmek (kilo almak, vermek veya korumak) istiyorsanız etiket üzerindeki besin tablosunda enerji bölümüne bakmayı ihmal etmeyin.Yediğiniz besinin içindeki enerji verici öğeler ile kaç kilokalori/kaç kilojoule enerjiye sahip olacağınızı görürsünüz.  Yetişkinlerin günlük enerji ihtiyacı yaklaşık 2000 kilokaloridir.

Beslenme tablosundaki bilgileri incelerken yağ, karbonhidrat ve liflerle ilgili bilgileri hatırlamakta fayda var:

nutritional compass

A)     Enerji: Özellikle kilonuzu kontrol etmek (kilo almak, vermek veya korumak) istiyorsanız etiket üzerindeki besin tablosunda enerji bölümüne bakmayı ihmal etmeyin.Yediğiniz besinin içindeki enerji verici öğeler ile kaç kilokalori/kaç kilojoule enerjiye sahip olacağınızı görürsünüz.  Yetişkinlerin günlük enerji ihtiyacı yaklaşık 2000 kilokaloridir.

B)       Yağ: Karbonhidrat veya protein ile kıyaslandığında neredeyse iki kat daha fazla enerji verir. Dolayısı ile seçiminiz ne kadar yağlı ise o kadar kalorisi yüksek olacaktır. 1 gram yağ yakıldığında 9 kcall enerji açığa çıkar. 1 gram protein veya şeker ise 4 kcall enerji verecektir.

C)      Karbonhidratlar: Şekerler de bu grubun altındadır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için yetişkin bir bireyin enerjisinin en az %55-60’ının karbonhidratlardan sağlanması önerilir.

D)     Lif: Besinlerin içerisinde bulunan ve bağırsak sağlığı başta olmak üzere genel sağlık üzerine olumlu/pozitif etkileri olan bir besin öğesidir.Kakao lif için iyi bir kaynaktır.

 

Dengeli beslenme için doğru porsiyon tüketin

Çikolata keyfini miktarda aşırıya kaçmadanpaket üzerinde belirtilen porsiyona uygun olarak yaşadığınızda hem sizin hem de çocuğunuz için dengeli ve besleyici bir seçeneğe dönüşür.

Toplum sağlığının hassas olduğu besin öğelerini azaltıyoruz

Nestlé, toplum sağlığının hassas olduğu besin öğelerini (tuz, şeker, yağ, doymuş yağ, trans yağ) lezzetten ödün vermeden kademeli olarak azaltmak için uygulanması zorunlu politikalar oluşturan dünyadaki ilk gıda şirketidir.


Back to Top ↑