Nestlé 100 Yılı Aşkın Bir Süredir Türkiye’de

Nestlé 100 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de

Nestlé’nin Türk tüketicisiyle tanışması 1875 yılında, dünyanın ilk bebek mamasını Türkiye pazarına sunmasıyla başlar. İlk yıllarda temsilcilikler kanalıyla satış yapan Nestlé 1909 yılında İstanbul Karaköy’de açılan ilk satış şubesiyle Türkiye pazarını yoğunlaştırılmış süt ve çikolata ürünleriyle de tanıştırır.

Türkiye’de faaliyet gösterdiği süre zarfında bir yandan ticari performansıyla ülke ekonomisine değer katmak için çalışan Nestlé, diğer yandan bulunduğu topluma karşı sorumluluğunun bilinciyle hareket eder. 1913 yılında Balkan Savaşı gazilerine gıda yardımında bulunan Nestlé, dönemin padişahı V. Mehmet tarafından devlet teşekkür beratı ile onurlandırılır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Nestlé Türkiye’deki faaliyetlerini artırarak İstanbul’daki ofisine ek olarak İzmir’de bir satış ofisi, Samsun ve Trabzon’da da temsilcilik açar.

Yıl 1927… Nestlé Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını açıyor

Bir yandan genç Cumhuriyet’in reformlarının gerçekleştirildiği diğer taraftan ise ülke ekonomisinin kalkınması için sanayileşmenin yeni yeni başladığı bu dönemde Türk pazarına inancıyla üretime geçmeye karar veren Nestlé, 1927 yılında Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını açar. Feriköy’de açılan bu tesiste günde 500 kg kapasiteyle Nestlé çikolatalarını üretmeye başlar. Dünyada milyonlarca insanı çikolata ile tanıştıran Nestlé, Türkiye’de de çikolata deyince akla ilk gelen isim olur. Nestlé, dünyaca bilinen çikolata markalarının yanı sıra Damak ve Chokella gibi Türk tüketicisine özel ürettiği çikolatalarla tüketicinin kalbinde ayrı bir yer edinir.

Türk tüketicisi birçok “ilk”i Nestlé ile yaşadı

Nestlé, takip eden yıllarda Türk tüketicisi için hep yeniliklerin ve ilklerin öncüsü olur. 1875′te ilk hazır bebek maması ile başlayan süreç 1968′de ilk sürme çikolata olan Chokella, 1984′te ilk hazır kahve olan Nescafé, 1986′da ilk çikolatalı toz içecek olan Nesquik, 1989′da ilk kahve kreması Coffee Mate, 1996′da ilk büyüme sütü Nestlé Çocuk ve 2001 yılında Nescafé 3ü1 Arada ile devam eder.

2001 yılında Nestlé Pure Life markasıyla su kategorisine giren Nestlé, 2006 yılında Erikli’yle birleşerek, su kategorisinde bir numaraya yükselir. Bugün kahve, kahve kreması, kahvaltılık gevrek ve çikolatalı toz içecek kategorilerinde pazar lideri olan Nestlé, bulunduğu diğer kategorilerde de güçlü bir ikinci konumundadır. 2007 yılında Novartis Medikal Beslenme Birimi’ni bünyesine katan Nestlé, medikal beslenme alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Nestlé 2012 yılında Pfizer Nutrisyon’un global olarak satın alımını gerçekleştirerekSMA markasını bünyesine kattı.

Nestlé iş ortaklarıyla birlikte 6000 çalışana iş imkânı sunuyor

Bir asırdır Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé üretimini Bursa Karacabey, Sakarya Adapazarı ve Bursa Kestel’deki 4 fabrikasında gerçekleştiriyor, Türkiye’de satılmakta olan ürünlerinin % 99’unu yerel hammadde ile üretiyor.

1927’de Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını kurarak üretime başlayan Nestlé, bugün 12 kategoride 800’ün üzerinde ürünü ve 50‘ye yakın markasıyla faaliyet gösteriyor.

104 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé, bugün 3700 kişiye doğrudan, 6000’in üzerinde kişiye  dolaylı olarak istihdam sağlıyor. Nestlé, Türkiye’deki üretim üssünden, Ortadoğu’da ve çevre bölgelerde yer alan 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Sosyal Sorumluluk Anlayışıyla Paylaşılan Değerler Yaratıyor

Nestlé, dünya genelinde kırsal kalkınma, su ve beslenme alanlarında sürdürülebilirlik çalışmaları yürütmekte; toplumun sosyal ve ekonomik refahının yükselmesine katkıda bulunuyor.

“Fıstığımız Bol Olsun Projesi” ile Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde, Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği artırmaya yönelik somut hedeflerle yoluna devam ediyor.

“Beslenebilirim Projesi” ile, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ilköğretim çağındaki çocukların beslenme konusunda bilinçlenmelerini ve doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlıyor.

Nesiller Nestlé ile büyüdü!

Türk tüketicisine sunduğu bilimsel araştırmaya dayalı sağlıklı ürünler ile bu süreç içinde Türkiye’de nesiller Nestlé ürünleriyle büyüdü. Türk tüketicisi Nestlé’yi yarattığı birçok kategoride pazar liderliğiyle ödüllendirdi. 2009 yılında 100. yaşını kutlayan Nestlé, Türkiye’de bulunduğu zaman zarfında gerek yarattığı istihdam ve yatırımlarıyla gerekse sosyal sorumluluk aktiviteleriyle ülke ekonomisine ve Türk halkının refahına katkılarını sürdürüyor.


Back to Top ↑