Kakao ve Antep Fıstığının Faydaları

Çikolatanın hammadesi olan kakao ile ve antep fıstığının sağlığımız için faydalarını biliyor muydunuz?

KAKAO

Ham maddesi kakao olan çikolata vitamin, mineral ve lif içermektedir.

Tanrıların gıdası olarak bilinen kakao uzun yıllar önce keşfedilmiş  değerli bir besindir. Kakao magnezyum, çinko, demir, bakır ve daha pek çok minerale sahiptir ve E vitamini ve B vitaminlerini içermektedir.  Lif ve polifenol içeriği ile genel sağlık durumunu destekler. Kakao, içeriğindeki besleyici öğeler ile sağlığına özen gösterenlerin keyfini arttıran, çikolatanın en besleyici parçasıdır. Bugün, kakaonun en lezzetli hallerinden biri olan çikolata, ölçülü tüketildiğinde faydalı bir keyif kaynağıdır.

ANTEP FISTIĞI

Antep fıstığı’nın sadece ABD’de, İran’da, ve Türkiye’de yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Türkiye’de çok ayrı bir yere sahip olan fıstığın, kebaptan tatlıya kadar bir çok yemeği daha lezzetli yaptığı ve herkesin bu lezzete bayıldığı bir gerçek.

Bugün Türkiye’de yenilen her 3 çikolatadan 1’i antep fıstıklı !!!

Antep fıstığı aromatik lezzetinin ötesinde mineral ve doymamış yağ içeriği açısından da zengin bir meyvedir. Antioksidan özellik gösteren polifenol ve E vitamini içeriği, fıstığın besin değerini daha da zenginleştirmektedir.

Cikolatanin tarihi_00

Bilmenizde Fayda Var!

Nestlé DAMAK, TEMA Vakfı işbirliği ile bu yüksek besin değerli mirasın gelecek nesillere de ulaşması ve fıstığın veriminin artması için “Fıstığımız Bol Olsun” projesini sürdürmektedir.

Detaylı bilgi için Fıstığımız Bol Olsun sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 


 [T1]


Back to Top ↑