Fıstığımız Bol Olsun

TOPLUMSAL SORUMLULUK – FISTIĞIMIZ BOL OLSUN

Türkiye’de bir yüzyılı geride bırakan ve “Paylaşılan Değer Yaratmak” yaklaşımı ile hareket eden Nestlé, DAMAK markası ve TEMA Vakfı işbirliğiyle Gaziantep ve Şanlıurfa çevresinde önemli bir kırsal kalkınma projesini hayata geçiriyor.

FBO_logo

 Fıstığımız Bol Olsun Projesi

Fıstığıyla meşhur DAMAK, tarımsal değeri yüksek antepfıstıkları için kalite ve verimliliği arttırırken sürdürülebilir üretimle kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Projenin Uygulama Alanı

Antep fıstığı için en uygun yetişme havzası olarak belirlenen Orta Fırat Havzası (Gaziantep Araban ve Yavuzeli ilçeleri) ve Birecik İlçesi (Şanlıurfa)

Projenin Hedefi

Belirlenen proje uygulama alanındaki antep fıstığı ağaçlarından bugün yılda ağaç başına ortalama 3 kg üretim elde edilirken; “Fıstığımız Bol Olsun” ile bu miktarın proje sonunda (2018) yaklaşık 3 katına çıkarılması hedefleniyor.

Projede neler yapıyoruz?

Nestlé, TEMA Vakfı işbirliğiyle bölgesel kırsal kalkınma için yaklaşık 1.500.000 TL’lik bir yatırım gerçekleştiriyor. Doğru ve uygun tekniklerle verimli antep fıstığı üretilmesi için

  • Taşlı ve meyilli bahçelerde kuru taş duvarlı tarımsal sekilerle toprağın korunması ve bitki beslenme ortamının iyileştiriyor;
  • Organik tarım uygulamalarının yerleştiriyor ve yaygınlaştırıyor;
  • Modern anlamda yeni antep fıstığı tesisleri kuruyor;
  • Uygulama bahçelerinde gelişimin ve sonuçların değerlendirerek yaygınlaştırıyor;
  • Uygulama ve eğitim sonuçlarına göre “Çiftçi El Kitabı” adlı bir kitapçık hazırlıyoruz.

Fıstığımız Bol Olsun!

9 10

Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın işbirliğindeki “Fıstığımız Bol Olsun” projesi kapsamında yapılan “Hasat Gezisi” 14-15 Eylül tarihlerinde yaklaşık 400 kişilik bir katılımla Gaziantep’te gerçekleşti. Gezi sırasında, proje kapsamındaki üretim alanlarından biri olan Gaziantep İli Gökçepayam Köyü’ndeki uygulama bahçelerine gidilerek hasat zamanı çiftçiler ziyaret edildi.

Hasat Şenliği haberlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.sabah.com.tr/Cumartesi/2013/09/21/organik-fistik-cagi-yakalayacak

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/24765426.asp

http://www.dha.com.tr/en-son-haber-nestl-damak-ile-tema-vakfindan–antepfistigina-buyuk-destek-flashaber_526241.html

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/fistik-mustahsilinin-de-artik-agzi-tatlanacak/haber-234301


Back to Top ↑