Dünya’da ve Türkiye’de Çikolata

Yapılan araştırmalar, Türkiye’nin tercihini sütlü çikolatadan yana kullandığını gösteriyor. Sütlü çikolatayı hayatımıza kazandıran süreçte, kimyager Henri Nestlé’nin ve Türkiye’de ilk kurulan çikolata fabrikasının da önemli katkıları var.

İsviçre Çikolatasının Doğuşu
Günümüzde İsviçre, çikolata üretimi ve kalitesiyle dünya lideri. Daniel Peter, 1875 yılında İsviçre’de ilk sütlü çikolata tabletini piyasaya sürdüğünde, bunu bir anlamda arkadaşı kimyager Henri Nestlé’ye borçluydu. Yetersiz beslenmeye bağlı bebek ölümlerinin çok yüksek olduğu 19. yy’da Henri Nestlé, sütten sıvının buharlaştırılarak süt tozu elde edilmesini sağlayan bir metot bulmuştu. Böylece binlerce bebeğin hayatını kurtaran mama formülüne ve hayatımızı renklendiren sütlü çikolatanın üretimine ön ayak oldu.

Şirketine ve orjinal ürününe, soyadı olan ve aynı zamanda Almanca’da küçük kuş yuvası anlamına gelen “Nestlé” ismini veren Henri Nestlé, ürünün logosunu “yuvada yavrularını besleyen kuş” görseli ile tamamladı. Nestlé, 1905 yılında Anglo Swiss Milk de Company ile birleşmesinden bu yana pek çok yeni ürün ile büyüyerek, bugün dünyanın lider gıda şirketlerinden biri haline geldi.

AIMG_0535NestlÇ Milk Chocolate, Ad Chalet and Flying Bar, TR, 1950

Osmanlı Topraklarında Çikolata 
İtalyan maceraperest Gemelli Careri, Avrupa’yı toplu ulaşım araçlarıyla gezen ilk gezgin olarak tarihe geçti. Gezisi sırasında Osmanlı topraklarına da uğrayan Careri’nin, çikolatayı Türkiye’ye getiren ilk insan olduğunu bilen ise pek az. 1693 yılında İzmir’de dostlarına ikram ettiği sıcak çikolata, Osmanlı topraklarındaki bilinen ilk çikolata deneyimi. Benzer bireysel tadımları saymazsak, Osmanlı’nın son zamanlarına kadar halkın çikolatadan haberdar olduğunu söylemek mümkün değil. Uzun süre, tıpkı Avrupa’da olduğu gibi, sadece sarayın ve saraya yakın seçkin kişilerin tadını bildikleri Amerika kökenli bu lezzet, Pera’da lüks oteller ve kafelerde sıcak çikolatanın sunulmasıyla tanınmaya başlandı.

1909 yılı Türk halkı için bir dönüm noktasıydı zira, Nestlé çikolataları İstanbul Karaköy’de ilk satış ofisinin açılmasıyla Türkiye’de satılmaya başlandı. Ardından 1927’de üretim Türkiye’ye taşınarak İstanbul Feriköy’de ülkenin ilk çikolata fabrikası açıldı. 500 kilo günlük üretim kapasitesiyle çikolata üretimi yapan fabrika, Türk halkının çikolatayla tanışmasını ve sevmesini sağladı. 1990 yılında ise Nestlé, fabrikasını Bursa Karacabey’deki modern tesislerine taşıdı ve halen burada üretim yapmaya, Türk tüketicisine eşsiz lezzetler sunmaya devam ediyor. Kısacası Nestlé çikolataları, tam 100 yıldır hayatımıza renk ve tat katıyor.

Nestlé’nin Türkiye’deki İlkleri
1875 – İlk hazır bebek maması
1927 – İlk çikolata fabrikası
1933 – İlk Antep Fıstıklı çikolata – Nestlé DAMAK
1968 – İlk sürme çikolata Chokella
1986 – Türkiye’nin ilk çikolatalı toz içecegi Nesquik

Dünya bu tadı seviyor!
Çikolata kelimesi neredeyse tüm dillerde benzer şekilde söyleniyor. Başka bir deyişle, çikolata aşkı evrensel. İşte size birkaç örnek.

Çokollatë Arnavutça
Cokolada Hırvatça
Chocolat Fransızca
Chocolate İngilizce
Choklad İsveçce
Cioccolato İtalyanca
Coklat Endonezyaca
Chokoreeto Japonca

 

 

 

 


Back to Top ↑