Çikolata Tarihi Sergisi

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çikolatanın Lezzetli Tarihi’ne yolculuk

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e çikolatanın lezzetli tarihinin anlatıldığı Türkiye’nin ilk Çikolata Tarihi Sergisi, Nestlé Türkiye Çikolata ve Şekerleme Grubu’nun ana sponsorluğunda, Kadıköy’deki İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde çikolataseverlerle buluştu.

 Nestlé Türkiye Çikolata ve Şekerleme Grubu’nun ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye’nin İlk Çikolata Tarihi Sergisi, 7-24 Ocak tarihleri arasında İstanbul Saint- Joseph Fransız Lisesi’nde gerçekleştirildi. Sergide, mucize yiyecek çikolatanın bilinmeyen yönleri mercek altına alınırken, çikolatanın İstanbul ve Anadolu’daki yolculuğu tarih, sanat ve çikolataseverlerle buluşturuldu. Eğlenceli bir mekân düzenlemesiyle hazırlanan ve çikolatanın Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan hikâyesinin başrol oyuncularını ve eğlenceli anekdotları gözler önüne seren, ücretsiz olarak gezilebilen Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çikolatanın Lezzetli Tarihi sergisi yoğun ilgi gördü. Basında geniş yer verilen sergiyi 2 haftada 3.000 kişi ziyaret etti.

Sarayın resmi çikolata tedarikçisi: Nestlé

 Nestlé Türkiye Çikolata ve Şekerleme Grubu Genel Müdürü Oben Akyol, açılışta yaptığı konuşmada serginin Türkiye’de bir asrı geride bırakan Nestlé için önemini vurgulayarak şöyle konuştu: “Türkiye’de çikolatanın tarihi demek aslında bir anlamda Nestlé‘nin de bu ülkedeki  tarihi demek… Bu nedenle “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çikolatanın Lezzetli Tarihi” sergisi bizler için çok önemli. Dünyada milyonlarca insanı çikolatayla tanıştıran ve 1875′ten beri çikolata üreten Nestlé, Londra ve Paris’ten sonra 1909 yılında İstanbul’a ilk satış ofisini açtı. O yıllarda halkın ve sarayın büyük beğenisi gören markamız Sultan Abdülhamid döneminde resmen saraya girdi ve Nestlé, sarayın resmi çikolata tedarikçisi oldu. Bu büyük ilgi ve beğeni, 1927 yılında Feriköy’de, Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını kurulmamızla daha da pekişti.”

Türkiye’de ürettikleri ilk çikolatanın anısına Nestlé 1927 Özel Serisi’ni çikolataseverlerin beğenisine sunduklarını açıklayan Akyol, ”Çikolata üretimindeki uzmanlığımız ile tarihinin tatlı anılarını birleştiren 1927 Özel Serisi ile çikolatayla harikalar yaratmaya devam ediyoruz” dedi.

Sergi’nin küratörü Saadet Özen acilista yaptigi konusmada, Osmanlıca kaynaklarda ve Nestlé’nin İsviçre Vevey’deki arşivlerinde uzun süren çalışmalardan sonra serginin oluşturulduğunu belirtti. Çikolatanın bu topraklara geldiği zamanlarda Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğünü anlatan Özen, sergiyle birlikte bu özel lezzetin tarihine dair birçok bilgi ve belgenin bir araya geldiğini söyledi. Çikolatanın tarihi serüveni hakkında bilgi veren Özen şunları anlattı: “Çikolata on dokuzuncu yüzyıldan beri “bilinen” bir şeydi. Osmanlı, çikolatayı ilk olarak alafranga pastanelerde sunulan, özellikle soğuk havalarda sevilen, hatta doktorların da tavsiye ettiği bir içecek olarak tanıdı.  Hatta öyle ki; dönemin hekimleri; ‘Kat kat esvap giyip hamallık etmektense her sabah çikolata ile mükemmel bir kahvaltı etmek herhalde daha iyidir’ dermiş.”

Nestlé’den en yeni çikolata klasiği; “1927 Özel Serisi”:  

Dünyada milyonlarca insanı çikolatayla tanıştıran ve 1927 yılında Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını kuran Nestlé, Türkiye’de ürettiği ilk çikolatanın anısına geliştirdiği özel bir seriyi tüketicilerinin beğenisine sundu. Ekstra sütlü ve %60 kakao olmak üzere iki farklı çeşidiyle “1927 Özel Serisi” Nestlé’nin çikolatadaki uzmanlığını tarihin tatlı anılarıyla birleştiriyor.

Özenle seçilen kakao çekirdekleriyle Nestlé’nin bir asırlık çikolata uzmanlığının birlikte harmanlandığı Nestlé “1927 Özel Serisi”nin lezzetinin sırrı sabırla, uzun uzun karıştırılmasında yatıyor.  Tarihin tatlı anılarını günümüze taşıyan, ambalaj tasarımıyla da dikkat çeken “1927 Özel Serisi” tadı damaklarda kalan lezzeti ile çikolataseverlerin vazgeçilmezi olmaya aday. Geçmişten gelen serüvenin yeni harikası, en yeni çikolata klasiği 1927 ile Nestlé, çikolatayla harikalar yaratmaya devam ediyor.


Back to Top ↑