Bitter Çikolata ve Egzersiz

Her gün spor aktiviteleriyle terinizi atıyor ya da uzun zamandır kurtulmak istediğiniz kilolarınız için spor yapıyorsunuz. Bu spor aktivitesinin sizin için eğlenceli bir hale gelmesini istemez miydiniz?

Tatlı bir deneyime ne dersiniz?

Her gün düzenli olarak gerçekleştireceğiniz hafif bir egzersiz  a ile sağlığınızı korumak mümkün. İşte size gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ufak birkaç egzersiz önerisi. Ardından bir parça bitter çikolata ile kendinizi nasıl iyi hissettiğinizi farkedeceksiniz.

Masa Başında Yoga

1- Sandalyede çömelme

Sandalyenin ucuna oturup, bacaklarınızı genişçe açın. Ayak uclarınız dışa baksın, böylece dizlere yük binmez. Nefes alın, göğüs kemiğinizi kaldırın ki, omurganız uzasın. Nefes verin, eğili omurganızı olabildiğince gergin tutarak yere dokunmaya çalışın. Nefes alın, verin. Kalkmak için tekrar nefes alın. Bu hareket kalçalarınızı esnetir ve sırtınızı rahatlatır.

2- Bharadvajasana

Sağ omzunuz sandalyenin sırtına gelecek şekilde oturun. Sandalyenin sırtını iki elinizle birden kavrayın. Kalça kemiğinizi sandalyeye iyice bastırırken, nefes alın ve göğsünüzü açmak için göğüs kemiğinizi kaldırın. Nefes verin, sağa dönmek için, sol elinizle çekip, sağ elinizle itin. Nefes alın, verin. Başa dönmek için nefes alın ve diğer tarafla tekrarlayın. Bharadvajasana sırtın alt ve orta kısmındaki gerginliği alır, omurganın esnekliğini artırır.

3- Kalça esnetme egzersizi

Dik bir şekilde sandalyeye oturun. Sağ ayak bileğinizi, sol dizinizin üzerine koyun. Nefes alın. Göğüs kemiğinizi kaldırarak nefes verin ve öne doğru eğilin. Bu esnada dirseklerinizi sağ bacağınızın üzerine koyun. Daha fazla esneme için yere uzanın. Bu egzersiz popo kaslarını ve dış rotatorları (uzuvların hareketini sağlayan kaslar) esnetir. Ayrıca sırtın alt kısmındaki ağrıları ve siyatiği gidermeye de yardımcı olabilir.

4- Hasta Padangusthasana or dizardı kirişi esneme egzersizi

Sandalyenin ucuna oturun, ayaklarınızı sağlamca yere basın. Sol bacağınızı, topuğunuz yere basar halde, gergin bir şekilde ileri doğru uzatın. Bu esnada sağ bacağınızı kırın. Nefes alın, kalça kemiğinizi sandalyeye iyice bastırırken, omurganızı dik tutup, göğüs kemiğinizi kaldırın. Ellerinizi sol dizinizin üzerine koyarak nefes verin ve öne uzanın. Daha fazla esneme için, ellerinizi ayaklarınıza doğru indirin. Başa dönmek için nefes alın ve diğer tarafla tekrarlayın. Bu hareket üst bacağın arkasında bulunan kasları açar.

Yukarıda verilen, iş yerinizde dahi basitçe uygulayabileceğiniz Yoga hareketlerini yaparken, kendinizi çok zorlamamaya dikkat edin. Ağrıyan bir bölgeniz varsa üzerine gitmemeye gayret gösterin. Gün arasında taze bir başlangıç için yapacağınız bu hareketlerden hemen sonra ağzınıza bir parça bitter çikolata atın. Enerjinizin tamamen yerine geldiğini hissedecek adeta yenileneceksiniz.

 


Back to Top ↑