Ana içeriğe atla

Çikolatanın Sıradışı Kullanımları

Çikolata yemeği çok seviyoruz, onu tatlılar ve pastalarda görmek bizi bizden alıyor.

cikolatanin siradisi kullanimlari

 

Çikolatanın alışageldiğimiz kullanımları bir yana, tek bir kalıba sığmayan bu tatlılık, pek çok şey için kullanılıyor. Bu yazımızda çikolatanın kullanımları ile ilgili sıradan olmayan örnekleri derledik.

 

1- Para Yerine

Tarihte çikolatayı ilk kullanan medeniyetler onu para yerine kullanmışlar. Bundan binlerce yıl önce ismine ‘tanrıların içeceği’ dedikleri çikolatanın ilk halini geliştiren Aztek halkları, ‘tanrıların armağanı’ dedikleri çikolatanın hammaddesi olan kakao çekirdeğine çok değer vermişler. Öyle ki alışverişlerde bugün çok daha değerli kabul edilen pek çok nesneyi, kakao çekirdekleri ile değer biçerek değişimlerini gerçekleştirmişler.

 

2- Diş Koruyucu

Kakao özü, diş çürümesine karşı mücadelede florürden daha etkili bir maddedir. Kakao içerisinde bulunan teobramin diş minesini güçlendirir ve çürümeye karşı korur. Bitter çikolata diş üzerinde çürükleri ve plakları engeller. Çikolatalı diş macununuzu, kabartma tozu, hindistan cevizi yağı, karanfil uçucu yağı ve kakao tozu kullanarak evde bile kolayca yapabilirsiniz. Kakao tozu çiğnemek dahi diş korumada etkili bir yöntemdir.

 

3- Cilt Bakımı

Kakao yağı, kuru cildi, bugün bitkisel bazlı doğal kozmetik ürünlerinin en çok kullanılan hammaddelerinden bir tanesidir. Dudak bakımından, güneş korumaya pek çok merhem, balm ürünleri, kremler, kakao yağı ile zenginleştirilmektedir. Kakao yağındaki doymuş yağ, uzun süre ciltte kalır, nem dengesini sağlar, doğal bir nemlendirici görevi görür. Kakao böylece doğal kozmetiğin dostudur.

 

cikolatanin siradisi kullanimlari

 

4- Banyo

Son dönemde pek popüler çikolatalı küvet topları, küvet bombaları da denilen, genelde tuz ve mineraller içeren, küvet suyuna atılınca patlayarak açılan, içerisindeki esansı yayan toplardır. Ülkemizde küvet kültürü pek yaygın olmadığından çok bilmesek bile, bazı dükkanlarda örneklerine rastlıyoruz. Küvet toplarının çikolata aromalı olanları ise pek tercih ediliyor. Çikolata banyolarının, yıllar önce kraliçelerin, aynı çamur banyosu gibi banyo ritüellerinden olduğu ise bu konudaki diğer bir bilgi.

 

5- Matematik Hesapları

Kakao çekirdeklerini abaküs gibi kullanarak saymak güzel bir fikir. Ancak bizim burada bahsettiğimiz kakaonun içeriğinin beyne olan etkileri ile ilgili. 2009 yılında bir grup öğrenci üzerinde yapılan deneyde flavanol içeren sıcak kakao içtikten sonra öğrencilerin sayı saymalarının daha kolay olduğu gözlemlenmiş. Sınavlara hazırlanan öğrencilere çikolata ikramı boşuna değil.

 

6- Sahte Kan

Holywood ve sinema endüstrisi filmde kullandığı efektler arasında en çok kullandıklarından “sahte kan” efektinin çözümünü çikolata ile bulmuş. Denenen pek çok madde ve sıvı karışımı arasından çikolata şurubu kullanılan karışım, kana en çok benzeyen sıvıyı vermiş. Holywood’un eski efsanevi filmleri olan Psycho ve Night of the Living Dead gibi korku klasiklerinde izlediğiniz kanlar çikolata ve çilek şurubu karışımından elde edilmiş.

İlginizi Çekebilir

Çikolata ile Oynayabileceğiniz Parti Oyunları

Devamı

Çikolatanın Sporda Kullanımı

Devamı

Avrupa'daki Türkler: Damak, Kaimak, Pacha ve Selim

Devamı

Ne Kadar Çikolata O Kadar Haz!

Devamı

Neden Kadınlar Çikolatayı Erkeklerden Daha Fazla Arzular

Devamı

Dünya Çikolata Günü

Devamı