Ana içeriğe atla

Çikolata Nasıl Basılır – 3 Boyutlu Çikolata Yazıcıları

Çikolata severler, belki bir gün kendine ait bir çikolata üretim atölyesinin hayalini kuranlar için teknoloji yeni fırsatlar yaratıyor.

cikolatam

 

Çikolata tasarımı ile ilgili çok geniş bir yelpazede sonsuz yaratıcılık alanı sunan 3 boyutlu yazıcılar çikolata dünyasına giriyor. Bu sayede, sıkı bir yetenek isteyen, limitli bir üretim kapasitesi olan ve yüksek maliyetli çikolata zanaatkarlığı yerini teknolojiye bırakıyor. Üstelik bu ufuk açısı yeni çikolata formlarını modada bile yer buluyor.

Bakalım çikolata dünyasının yeni trendi olan 3 boyutlu yazıcıların çikolata meraklılarına sundukları nelermiş?


3 Boyutlu Çikolata Baskısı Nedir?


Mağaza raflarından bildiğimiz çikolatalar, erimiş hamur halinden katı forma ulaşana kadar, doldurulması ve soğutulmasını içeren süreç ile şekillendirilir. Ancak kalıp üretimi, üretim bandı modelleri kısıtlı ve maliyetli olduğundan tüm bu süreci yeni nesil 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturmak verimli bir diğer seçenek haline geldi. 3 boyutlu yazıcılar inanılmaz derecede ayrıntılı çikolatalar oluşturmakta oldukça yeteneklidir. İçi boş kısımlara sahip bazı modeller, kalıpla elde edilemeyen özellikte tasarımlar 3 boyutlu yazıcılar ile yapılabilir. Çikolata yazıcıları henüz büyük ölçekte kalıp üretimi yapabilecek hız ve ölçeklenme yetisine sahip değiller. Ancak az sayıda butik üretim çikolatalar içi harika bir seçenek oluşturuyorlar. 


Bununla birlikte, 3 boyutlu çikolata üretimi düşük hacimli, çok detaylı, özelleştirilmiş ve karmaşık çikolatalar için iyi bir seçenektir. 3 boyutlu çikolatalar, kişiye özel tasarımlar, küçük ölçekler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Özellikle son dönemde pek çok butik çikolata üreticisi, müşteriye özel, üzerinde isim ve logo basabildikleri bu cihazları kullanmaya başladı. 

 

3B Çikolata Yazıcı Nasıl Çalışır?


Standart FDM 3B yazıcılara çok benzer şekilde çalışırlar. Nasıl standart 3B yazıcı, plastik malzemeyi baskı başında eriterek enjekte ederse çikolata yazıcıları da erimiş çikolatayı katman katman bırakarak benzer işlemi gerçekleştirir. 

Çikolatayla yazdırmak istediğiniz modeli STL dosyası olarak yazdırma programına yükleyerek, aynı FDM yazıcıda olduğu gibi yazdırmayı gerçekleştirebiliyorsunuz. 3B çikolata yazıcıları filamentler yerine şırınga ile çikolata doldurulan plastik kartuşlar kullanır. 

Çikolata, baskı ucuna geçmeden önce belli bir sıcaklığa gelir. Çikolatanın baskıdan hemen sonra şeklini kaybetmeyecek veya hemen donmayacak kıvamda olması için sıcaklık belli bir aşamada sabit tutulur.


Hangi Çikolatalar 3B Baskı İçin Elverişli


Yüksek kalitede, makinede tavlanmış çikolata önerilir. Belçika çikolatası tarzında çikolatalar, yüksek kakao düzeyi bu tip yazıcılarda iyi çalışır. 

Küçük bir İpucu: Karmaşık ve zor bir çikolata modeli yazdırmak için çikolatanın bir sonraki katman bırakmadan önce sertleşmesi gerekir. Bunun için ekstra zamana ihtiyaç olduğundan 3B yazıcının hızını azaltabilirsiniz.


3B Çikolata Yazıcısının Maliyetleri Nedir?


Maliyet, maksimum baskı boyutu, baskı çözünürlüğü, çikolata filament malzemelerinin maliyeti gibi faktörlere bağlı değişir. Çikolata baskısı için 3B yazıcıların 1500$ civarından, 10.000$ civarına kadar değişen fiyatları vardır. Çoğu teknolojik alet gibi bu konuda da ucuz alternatifler var, ancak güvenlik ve kullanım problemleri nedeniyle çoğu sınıfta kaldı.

Piyasada şu anda 3B çikolata yazıcısı konusunda uzmanlaşmış markalar Foodbot, Willboox ve Zmorph olarak öne çıkmaktadır. 


 

İlginizi Çekebilir

7 Adımda Çikolata Nasıl Yapılır

Devamı

Dünyalılar Çikolataya Ne Diyor?

Devamı

Nereden Çıktı Bu Çikolata?: Çikolatanın Tarihi

Devamı

Vevey'den Saraya: Osmanlı Sarayında Çikolata

Devamı

Frenk Yiyeceğinden Milli Gıdaya Çikolata

Devamı

Yeni Çikolata Trendleri

Devamı