Ana içeriğe atla

Birbirinden Tatlı ve Lezzetli Çikolata Türleri | Çikolatam

Çikolatayı eğlenceli yapan yalnızca o mükemmel lezzeti değil. Çikolatanın farklı türleri, birbirinden değişik formlar ile ondan aldığımız zevki farklı deneyimlere taşıyor.

cikolata turleri

 

Sıcak bir içecek içerisinde, kahveye eşlikçi veya kurabiyemizin içinde, yeme-içme deneyimlerimizin her alanına çikolatayı adapte edebiliyoruz. Bu yazımızda farklı çikolata türlerini ve formlarını, o formlar ile neler yapabileceğimizi ele aldık.

 

Draje Çikolata

Bayramlarda, kahve ikramlarında kültürümüzün bir parçası haline gelmiş draje çikolatalar, fıstık, badem türünden yemişlerin, meyve kurularının veya farklı dolgu maddelerinin çikolata ile kaplanması ile yapılır. Bazen çikolata drajenin iç dolgusunu oluşturuyor olabilir. Genelde drajeler rahatlıkla ağza atılacak şekilde küçük boyutlu olurlar. Draje, dışarıda, kafede, parkta keyifli bir tatlı atıştırmalık olanağı sunar.

 

Damla Çikolata

Drop olarak da adlandırılan, çikolatanın su damlası boyutundan biraz daha büyük halidir. Bu tür çikolatalar pastacılıkta yaygın olarak kullanılır. Kurabiye, kek gibi ürünlerin içindeki hali pek sevilir. Damla çikolatanın bir diğer avantajı hızlı eriyebilecek büyüklüklerde olmasıdır. Böylece sıcak bir bardak süt içerisinde istediğiniz oranda katıp, bir çikolata içeceği yaratabilirsiniz.

 

Pul Çikolata

Pul çikolata, damla çikolataya benzer, yakın büyüklüktedir ancak damlaya göre daha yassı bir formu vardır. Bu form bazı tatlıların yapımında avantaj sağlar. Cupcake gibi tatlıların üzerinde rahatça yerleşir. Dil üzerine konduğunda damakla bütünleşir.

 

Vermicelli Çikolata

Çok ince, şehriyeye benzer parçalarda çikolatadır. Marshmellow gibi tatlılar üzerine çikolata kaplamak için oldukça elverişlidir. Özellikle bazı tatlılar ile özdeşleşmiştir. Noel kurabiyeleri, tatlı üzerine süslemeler yapmak ve evde pastacılık oynamak için geniş olanaklar sunar.

 

Çakıl Taşı Çikolata

Bir çeşit draje çikolata olan çakıl taşı çikolata, son yıllarda beğeni kazanmasıyla farklı modellerle tüketici karşısına çıkmakta. Altın veya gümüş, renkli kaplamalarla küçük taşlara benzeyen bu çikolatalar dekorasyon için dahi kullanılmaktadır.

 

Granül Çikolata

Ufak bilyeler halinde üretilen, genelde pastacılık sektöründe kullanılan çikolatalardır. Özellikle erimiş çikolata dolguları için tercih edilir.

 

Kuvertür Çikolata

Çikolata ürünlerinin yapımında, kaplamalarda, kaplama soslarının hazırlanmasında eritilerek kullanılan iri çikolata türüdür. Belli bir erime ve şekil alma sıcaklığı vardır ve buna göre kullanılır.

 

İlginizi Çekebilir

Nestlé ile Leziz Çikolata Topları | Çikolatam

Devamı

Çikolata Nasıl Basılır – 3 Boyutlu Çikolata Yazıcıları

Devamı

Vevey'den Saraya: Osmanlı Sarayında Çikolata

Devamı

Sıcak Çikolata Nasıl Yapılır?

Devamı

Çikolata Heykelciliği

Devamı

Modada Çikolata Etkisi

Devamı